Per Jarle Marsli – tips@tastavis.no
En ny utredning utarbeidet av Asplan Viak og Procon for Stavanger kommune konkluderer med at en omfattende rehabilitering av Eskeland barnehage vil være såpass inngripende og kostbar at riving og nybygg anbefales. Selv om rehabilitering kan være billigere enn nybygg, vil prisforskjellen i dette tilfellet ikke være avgjørende. Det er foreløpig bare satt av budsjett til utredningen, og den skulle vurdere tre varianter: rehabilitering med påbygg, nybygg med store miljøambisjoner, og nybygg uten store miljøambisjoner.
Eskeland barnehage har i mange år vært vurdert for rehabilitering eller nybygg, og jeg ser helt klart et behov for at det skjer noe, sier Ida E. Modal, konstituert virksomhetsleder. Barnehagen har vært inne og ut av HØP’en (Handling og økonomiplan) flere ganger, og vi håpet at det nå var vi som ble prioritert. Bygget er gammelt, er ikke optimalt og trenger oppgraderinger på mange områder. Jeg hadde håpet på ny barnehage, men tenker at de vurderingene blir gjort av noen med mer erfaring enn meg på bygg i Stavanger kommune. Og jeg stiller meg lojal bak de gode helhetlige vurderingene som blir gjort i arbeidet, sier den tålmodige virksomhetslederen.

Hva sier rapporten om tilstanden nå?
Eskeland barnehage er et eksisterende ettetasjes bygg fra slutten av 80-tallet. Fra et bygningsfysisk perspektiv er bygget i dag relativt velfungerende, men har grunnleggende svakheter som stort varmetap fra tynne vegger, mye av bygningsmaterialene nærmer seg forventet levetid, lav takhøyde, fundamentet er dårlig og krav til universell utforming er ikke ivaretatt ifølge rapporten. På toppen av dette kommer vurderingene fra 2023 som påpeker manglende vedlikehold både innvendig og utvendig.
Det er med andre ord på tide å gjøre noe med bygget, men ettersom det er “relativt velfungerende” så bør det vel være billigere å rehabilitere? I følge rapporten er svaret på dette ja, men med liten margin i forhold til nybygg. Forklaringen finner vi i hva som må gjøres.
I bunn er grunnmuren for svak til å bygge mer på, og den ligger på løsmasse. Ingen god start når grunnmuren “vakler”. Videre ble veggene bygget tynnere med mindre isolasjon på 80- tallet, så det betyr at både inner- og yttervegg må skiftes for å få på plass mer isolasjon. Vinduer og dører? De må skiftes, og gulvet mangler varme som kreves nå til dags. Hva så med taket? Ingen positive overraskelser her heller dessverre. Det er for lavt i forhold til dagens krav, men også for å få på plass nytt ventilasjonsanlegg. Takstein må også skiftes, så det må egentlig bort hele taket. Hadde det vært huset ditt du leste om, så tror jeg du hadde vært svett på dette tidspunktet. Heldigvis er det ikke samme krav til privathus som til bygg som skal passe på våre mest verdifulle, nemlig barna.

Hvorfor er nybygg anbefalt?
Selv om det fra et bærekraftig perspektiv er en fordel å redusere riving, er ulempene ved bevaring i dette tilfellet så store at rehabilitering ikke anbefales. Vurderingene fra Asplan Viak og Procon peker på flere fordeler ved å bygge nytt, som gir en mer helhetlig og langsiktig løsning.
Krav om ute- og inneareal for barnehagen er tilnærmet umulig å innfri på nåværende tomt, mens et nybygg med to etasjer kan flyttes på tomten og bygges mer hensiktsmessig. Det frigjør areal til lek, gir bedre solforhold, bedre parkeringsforhold og gir et mer brukervennlig bygg.
Universell utforming, inneklima og tilpasninger til behovene ansatte og barna har er enklere når bygget utformes med dette som hensikt fra grunnen av.
Selv om nybygg trolig blir 25-30% dyrere enn rehabilitering vil bygget få en langt lavere driftskostnad enn den gamle barnehagen, selv med forbedringer. I det lange løpet vil det derfor ikke være avgjørende forskjell.
Barnehagen ligger også lavt, men med nybygg kan det heves slik at det reduserer faren for flom. En heving er også hensiktsmessig for universell utforming. Bygget kan også plasseres slik at det inkluderer skogen som ligger ved siden av bedre.
Det at nybygg gir et flottere bygg med flere muligheter er kanskje ikke en stor overraskelse, men rapporten kunne også konkludert med at bygget skulle rives og erstattes mer eller mindre lik som før. Foreløpig er det ikke bestemt hva som skjer eller når. I skrivende stund er det flere HØP forslag, ingen er vedtatt, men barnehagen ligger ikke inne i noen forslag per nå
– Uavhengig av hva som skjer, bidrar personalet til at barna i Eskeland barnehage får et barnehagetilbud med høy kvalitet, med gode pedagogiske aktiviteter. Og jeg som leder er opptatt av å gjøre det beste for barna og de som jobber der, avslutter Ida.
Kilde: Rapport Asplan Viak, Eskeland barnehage –
Utredning: rehabilitering eller nybygg. Dato 3.2.2025





