God stemning på Tastadagene

Super dag med venner: Frida, Erik og Mats viser stolt frem at de klarte rebusen. Vi møtte dem i solveggen etter en lang, men vellykket dag.
Del på Facebook
Med strålende sol og godt oppmøte ble årets Tastadager sparket i gang. Tasta skolekorps åpnet festlighetene med frisk musikk, før bydelsleder Narve Endresen ønsket velkommen til en dag full av aktiviteter både ute og inne.

Per Jarle Marsli – tips@tastavis.no

Super dag med venner: Frida, Erik og Mats viser stolt frem at de klarte rebusen. Vi møtte dem i solveggen etter en lang, men vellykket dag.

De første tegnene på at Tastadagene var åpnet fant de fremmøtte utenfor Tastasenteret. Speiderne stilte med full rigg, og Tasta skolekorps blåste det hele i gang med flere sanger. Deretter tok maskottene folk med seg inn på senteret. Her var det stands av ulike foreninger og lag fra bydelen. POL hadde lagt bort fotballene for anledningen, og heller tatt frem sjakkbrettene. Rogalands største sjakklubb lot besøkende prøve seg, og Jonah, Ayub og Kristian stilte opp som instruktører. VBK kledde opp dukker og vegger med flagg og drakter, og hadde ulike fysiske øvelser. Kirkene på Tasta var også representert og samarbeidet om en felles stand, mens flere frivillige lag og foreninger bidro til et variert program. 

Det var tydelig mange som hadde møtt opp for å få dette med seg, mens andre fikk en annerledes handletur denne dagen. Maskotter i kostymer var kanskje den største “hiten” der de vandret rundt og hilste på barna. 

Like populært var rebusløpet som strakk seg rundt på hele senteret. De voksne forsøkte å henge på ivrige unger som løp rundt for å sikre seg alle stasjonene. En premie lokket for de som fant alle.

Imens vi venter på at folk skal komme: Ayub og Kristian leser seg opp på POL sin historie, mens Jonah ivrig tenker ut neste trekk. Alt for å glede fotografen fra Tastavis.

Festen fortsatte på bydelshuset
Tastasenteret var bare første etappen av festen. Noen timer senere inviterte Tasta bydelshus til kaker, premier, musikk og utdeling av frivillighetsprisen. Både små og store tok turen innom, så det var tydelig at folk satte pris på at det skjedde noe denne fine dagen. Blant de yngre deltakerne var Mats, Erik og Frida noen av dem som møtte opp. De hadde gjennomført rebusen tidligere på dagen, og hentet nå ut premien. De var svært fornøyd! Gratis kaker, marshmallows og tatoveringer var noe de fikk med seg. Frida hadde også fått ansiktsmaling. På bydelshuset holdt Stavanger Storband konsert. De avsluttet sitt fem nummer lange repertoar med klassikeren Fly Me to the Moon, til stor applaus fra salen.

En perfekt start: Det var ikke tvil om at Tastadagene startet da Tasta skolekorps imponerte med flott musikk og dansende maskotter fyrte opp stemningen.

Årets frivillighetspris
Et av høydepunktene for dagen var utdelingen av Frivillighetsprisen 2025. Hele sju kandidater var nominert – fra trenere, kulturarbeidere og skoleledere til ildsjeler som driver yoga- og aktivitetstilbud i bydelen. Vinneren ble Kirsti Birkevold, rektor ved

Vardeneset skole, for gratisbutikken på skolen. Hun fikk prisen for sitt enestående engasjement, nytenkende arbeid og innsats for å bedre levekårene for familier på Tasta. «Hun har skapt håp og styrket fellesskapet i bydelen. Kirsti er et forbilde for både ansatte, elever og innbyggere,» sa bydelsleder Narve under utdelingen. Birkevold kunne ikke selv være til stede, men alle kandidatene fikk overrakt en blomst som takk for innsatsen.

Alt i alt ble årets Tastadager en folkefest der frivillighet, kultur og samhold sto i sentrum!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker