Solformørkelse fredag

Del på Facebook

Stavanger Astronomiske Forening stiller med mannskap, briller og teleskop på Byhaugen.

Fredag 20. mars vil hele Norge (avhengig av været)) få oppleve en nær total solformørkelse for første gang siden 1954. I Stavanger vil månen dekke 90,9 prosent av solskiva. Fenomenet pågår i vel to timer, fra klokken 09:41 fredag.

SAF: Terje Holte ved ett av teleskopene til Stavanger Astronomiske Forening. FOTO: Bjørn Nibe.

På Byhaugen, rett ved Byhaugkafeen, forbereder Stavanger Astronomiske Forening (SAF) seg på solformørkelsen. Fire fra astronomiforeningen vil hjelpe til, instruere og forklare solformørkelsen til alle skuelystne som tar turen oppom fredag.

– Vi har solteleskop, og vil også projisere sola ned hvite ark. Alle som kommer vil få anledning til å se solformørkelsen gjennom formørkelsesbriller vi har til disposisjon. Vi skal forklare og undervise i fenomenet og ønsker alle hjertelig velkommen, sier Terje Holte, styremedlem i Stavanger Astronomiske Forening.

Selv har Terje flere ganger reist rundt i Europa for å oppleve total solformørkelse.

– En spektakulær opplevelse, sier Terje.

Fra klokken 09:41

I Longyearbyen på Svalbard blir det en total solformørkelse i tre minutter. Det eneste andre bebodde stedet på kloden hvor formørkelsen blir total er Færøyene.

En solformørkelse forekommer når månen passerer mellom solen og jorden slik at solen dekkes helt (total formørkelse) eller delvis.

Siden månens bane går i et annet plan enn jordas, passerer månen ofte enten over eller under sola.

Det er når månens skygge når helt ned til jorda, at vi får en solformørkelse. Der månen kaster skygge er formørkelsen total, mens man får en delvis formørkelse ved utkanten av skyggen.

De geometriske forhold ved en solformørkelse. De relative størrelser og avstander er ikke korrekte. Figur (redigert): wikipedia.org.

I Stavanger starter delvis fase klokken 09:41:17. Den maksimale fasen inntreffer klokken 10:47:29, og delvis fase slutter klokken 11:56:10.

Den delvise fasen starter idet fullmånen sakte begynner å gli inn foran vår livgivende stjerne. En drøy time senere, når formørkelsen er som størst, er nesten hele solskiven dekket sett fra Fastlands-Norge. Man vil merke at dagslyset svekkes.

Månen bruker omtrent 29,5 dager på en runde rundt planeten vår. Hver måned, rundt nymåne, vil den passere nær Sola på himmelen. Siden Månens bane heller 5 grader i forhold til Jordas bane rundt Sola, vil Månen som regel passere enten over eller under Sola. Bare når Månen befinner seg nær krysningspunktene for de to baneplanene, vil en solformørkelse finne sted.

Sola er i runde tall 400 ganger større enn Månen, men den er også like mange ganger lenger vekk. Sett fra Jorda ser derfor begge objektene omtrent like store ut. Hadde det ikke vært for denne utrolige, kosmiske tilfeldigheten ville vi aldri kunnet oppleve totale solformørkelser her på planeten.

Så det er sagt: Det er over 46 år til neste slike formørkelser i Norge; i 2061.

Fare for regn fredag

Vakthavende meteorolog ved Meteorologisk institutt, Vervarslinga på Vestlandet, Øyvind Johnsen sier til Tastavis at det er ventet skyer og nedbør i Stavanger fredag.

– Et massivt skydekke kommer inn over Vestlandet torsdag kveld. Fredag er det liten sjanse for sol, sier Johnsen.

Hvis du absolutt må oppleve solformørkelsen, kan du kanskje bestille en flytur i tidsrommet solformørkelsen er. Eller leie et fly som tar deg til Svalbard. Er du svært heldig, finner du et ledig hotellrom.

28. september i år er det total måneformørkelse, som blir synlig i absolutt hele Norge. Da går Jorda  mellom Sola og Månen, og hindrer at sollyset når månens overflate.

Om Stavanger Astronomiske Forening

Om Stavanger Astronomiske Forening er en av landets eldste astronomiforeninger, stiftet 7. oktober 1969. Foreningen holder til på Byhaugkafeen og har 110 medlemmer.

Foreningen er åpen for alle, og det kreves ingen spesielle forkunnskaper for å bli medlem.

Fordi Stavanger økte leien betydelig fra 2014, så foreningen seg nødt til å redusere antall møter fra fire til to ganger i måneden.

To onsdagskvelder i måneden møtes foreningens medlemmer for å diskutere, få svar på spørsmål, og for å låne bøker og tidsskrifter fra foreningens bibliotek. Det er salg av kaker, kaffe og brus. Disse kveldene blir også brukt til observasjonskvelder i foreningens observatorium hvis det er klart vær. Det er også foredrag. Neste foredrag 18. mars. Da skal Leif Magne Thorbjørn Levik snakke om interstellare romreiser.

Observatoriet ble oppført på dugnad av foreningens medlemmer i 1977, og huser i dag blant annet et 14-tommers Shmitt Cassagrain teleskop fast montert på en ekvatoriell montering med motordrift. Teleskopet brukes både til visuell observasjon og til fotografering.

Kilder: Stavanger Astronomiske Forening, NASA, Meteorologisk institutt, Wikipedia.